Lasery CO2 różnią od laserów fibrowych długością fali światła, co znacznie zwiększa zakres materiałów możliwych do obróbki za jego pomocą.
Najbardziej popularne materiały to : drewno, tworzywa sztuczne jak PMMA (plexi), tkaniny, gumy, kamień, szkło a także stal i powlekane metale kolorowe.
- Kiedyś najbardziej popularne lasery co2 posługiwały mocą w zakresie kilowatów i służyły głównie do wycinania grubej blachy.
Z czasem zaczęto produkować małe biurowe lasery o mocach 40-80W, służące głównie jako maszyny grawerujące. - Teraz najbardziej popularne modele posiadają moc 100-150W, i oprócz możliwości grawerowania jak modele o mniejszej mocy, potrafią ciąć dosyć grube materiały 15-20mm (50mm) a także stal do grubości 2mm.
Cięcie grubych materiałów niesie za sobą stratę dokładności, ze względu na potrzebę zastosowania soczewek o dłuższej ogniskowej . Dla przykładu dla materiału o grubości do 3mm można zastosować soczewkę o ogniskowej 1,5" i uzyskamy dokładność 0.08mm , natomiast do materiału o grubości 15mm użyjemy soczewki o ogniskowej 4" a dokładność spadnie do 0,35mm.
Materiały które możemy obrabiać laserem CO2 dzielimy na dwie kategorie:
- Materiały które możemy ciąć :
- wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych ! przy czym należy pamiętać że wiele z tych materiałów wytwarza trujące opary i gazy (jak na przykład popularne poliwęglany, PVC ). Szkodliwość danego materiału może bardzo zależeć od jego koloru - składników barwnika użytego do produkcji !
- drewno i jego pochodne ( jakość cięcia maksymalna grubość bardzo zależy od gatunku drewna, jego suchości, ewentualnie od użytego kleju )
- guma
- tkaniny
- skóra
- folie
- stal
- metale kolorowe tylko w formie cienkiej folii.
2. Materiały które można grawerować :
- wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych (z zastrzeżeniem co do szkodliwości jak przy cięciu)
- drewno i jego pochodne (można uzyskać efekt płaskorzeźby ze zmienną głębokością grawerowania )
- szkło
- kamień
- skóra
- guma
- stal
- metale kolorowe tylko powlekane (np. anodyzowane aluminium).