10 listopada 2022

Cięcie sprężonym powietrzem - to się opłaca! (Listopad 2022)

Strona główna » Baza Wiedzy » Cięcie sprężonym powietrzem - to się opłaca! (Listopad 2022)

Największy wpływ na ceny usług wycinania laserowego mają gazy pomocnicze, ponieważ zarówno ich cena, jak i zużycie są dość wysokie. Początkowo, głównym i najbardziej popularnym gazem był tlen, następnie popularność zyskał również azot. Przykładem “drogiego cięcia” może być praca na stali nierdzewnej lub metalach kolorowych, które wymagają zastosowania gazów o wysokim ciśnieniu - a to oznacza większe zużycie. Przez wiele lat szukano tańszej alternatywy, aż ktoś wpadł na genialne rozwiązanie - cięcie sprężonym powietrzem (a właściwie przy jego asyście), które składa się w większości właśnie z tlenu i azotu. Jego uzyskanie jest dużo tańsze i pozwala aż 16-krotnie zmniejszyć koszty cięcia. Jego dodatkową zaletą jest również większa przepustowość oraz szybsze cięcie, co tym samym wymiernie podnosi wydajność.

Poniżej przedstawiamy tabelę stworzoną przez Dział Techniczny Weni Solution, dla zobrazowania oszczędności.

 

Kalkulacja kosztów dla 1 godziny pracy lasera światłowodowego 3015H o mocy 3000W Raycus:
Parametry cięcia dla stali nierdzewnej o grubości 3 mm. Koszty użycia gazu - stan na listopad 2022 roku w województwie opolskim, wartości orientacyjne.

Weni Solution baza wiedzy tabela cięcie sprężonym powietrzem listopad 2022

Koszt całkowity cięcia laserowego ze wsparciem powietrza jest 8-krotnie niższy od kosztów cięcia z użyciem tlenu i aż 16-krotnie niższy w przypadku cięcia z użyciem azotu.
Biorąc pod uwagę zużycie gazu, "cięcie powietrzem" w ciągu godziny pozwala zaoszczędzić nawet 650 zł.

 

Na czym polega "cięcie powietrzem"?

Podstawowym składnikiem powietrza jest azot (ok. 78%), który stosuje się do cięcia metali kolorowych oraz tlen (ok. 20%), który wykorzystywany jest do cięcia stali węglowej, co tworzy dość uniwersalną mieszankę gazów wspomagających proces cięcia.  Zawartość tlenu umożliwia przyspieszenie procesu cięcia nawet  o 20-30%  przy odpowiednim doborze parametrów cięcia. Wyższe ciśnienie oraz duża zawartość azotu w mieszance skutecznie pozwala na usunięcie stopionego materiału z krawędzi cięcia.

 

Jaką sprężarkę kupić?

Przede wszystkim wydajną, cichą, śrubową i o dużej pojemności (min. 500l). W ofercie posiadamy właśnie taki model: Sprężarka Weni AC-20HP-500. Urządzenie spełnia normę DIN ISO 8673.1 na najwyższym poziomie jakości 1:1:1. Ten model jest aktualnie dostępny od ręki na naszym magazynie.

Do cięcia powietrzem nie sprawdzi się zwykły kompresor o mniejszej pojemności, ponieważ jakość powietrza i wysokość ciśnienia mogą być niewystarczające do uzyskania zadowalającego efektu, a częste włączanie będzie uciążliwe dla operatorów. Sprężone powietrze dostarczane do wycinarki laserowej musi być przede wszystkim suche i bardzo czyste.

 

Czy efekt cięcia powietrzem różni się od pracy na tradycyjnych gazach (O2, N2)?

Zawartość 20% tlenu w mieszance powoduje podwyższenie temperatury na krawędzi cięcia, co przy np. stali nierdzewnej może powodować minimalne przebarwienia blisko linii cięcia. W niektórych przypadkach konieczna jest dodatkowa obróbka wyciętych elementów. Dodatkowo, krawędź obrabianego materiału może być minimalnie gorsza, natomiast dla większości klientów ta niewielka różnica w jakości nie jest problemem.

 

Jak zmienił się cennik gazów technicznych w 2022 roku?

W zaledwie kilka miesięcy cena gazów pomocniczych wzrosła kilkukrotnie. Jeszcze w lutym bieżącego roku dokonywaliśmy podobnych kalkulacji. Wtedy koszt godzinnej pracy lasera fiber 3kW przy cięciu stali nierdzewnej 3 mm (uwzględniając gaz oraz zużycie prądu), wynosił:

  • 4,49 zł przy użyciu powietrza (teraz 10,94 zł),
  • 59,33 zł przy użyciu tlenu (teraz 336,79 zł),
  • 99,37 zł przy użyciu azotu (teraz 686,88 zł).

Możemy zauważyć ogromny wzrost opłat za tlen i azot, natomiast koszty użycia sprężonego powietrza wciąż są znacznie mniejsze. Dodatkowo zwróćmy uwagę na cenę sprężarki, która pozostała niezmienna. Początkiem roku mogliśmy oszczędzić do 100 zł na godzinę wykorzystując powietrze, dziś jest to aż do 650 zł! Wniosek - cięcie w asyście sprężonego powietrza jeszcze bardziej się opłaca.

 

Czy to rozwiązanie sprawdzi się w każdym przypadku?

Według naszych specjalistów z Działu Serwisowego - zdecydowanie tak!

Decydując się na zakup wydajnego kompresora 500l możesz skorzystać w wielu możliwości finansowania. Oferujemy korzystne warunki, na przykład leasing, czy też opcję spłaty nawet za 3 miesiące. Więcej szczegółów po kontakcie z naszym specjalistą finansowym. 

 

Podsumowując, czy opłaca się ciąć w asyście powietrza?

Pomimo delikatnej różnicy w jakości linii cięcia, którą można dopracować i nadać wyższej jakości, metoda wycinania w asyście powietrza jest mocno opłacalna.
Koszty 1 godziny pracy lasera światłowodowego  przy zastosowaniu sprężonego powietrza są 80% niższe niż przy zastosowaniu azotu. Zwrot kosztów poniesionych na zakup odpowiedniej sprężarki powinien się zwrócić już po upływie kilku miesięcy.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie "cięcia powietrzem" lub o sprężarkach Weni?

Skontaktuj się z nami:
a) Mailowo: [email protected]
b) Telefonicznie: +48 77 433 71 30 (pn-pt, 8:00-16:00)
c) Poprzez formularz dostępny na naszej stronie

Wróć do wszystkich postów
Zobacz inne tematy z bazy wiedzy:

Obserwuj nas na:

Zapisz się do newslettera
Bądź na bieżąco! Otrzymuj kody rabatowe, promocje i informacje o nowościach.
© Copyright 2024 - Weni Solution - Wszystkie prawa zastrzeżone
Marka Weni Solution należy do spółki Logos Media sp. z o.o.
KRS: 0000774123 NIP: 7532452002 REGON: 382677620
Biuro Obsługi Klienta
(czynne od: 8:00 do 16:00)
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu-circle