16 lutego 2022

Cięcie sprężonym powietrzem - to się opłaca!

Strona główna » Baza Wiedzy » Cięcie sprężonym powietrzem - to się opłaca!

Największy wpływ na ceny usług wycinania laserowego mają gazy pomocnicze, ponieważ zarówno ich cena jak i zużycie są dość wysokie. Początkowo, głównym i najbardziej popularnym gazem był tlen, a następnie popularność zyskał również azot. Przykładem “drogiego cięcia” może być praca na stali nierdzewnej lub metalach kolorowych, które wymagają zastosowania gazów o wysokim ciśnieniu (a to oznacza większe zużycie). Przez wiele lat szukano tańszej alternatywy, aż ktoś wpadł na genialne rozwiązanie - cięcie sprężonym powietrzem, które składa się w większości właśnie z tlenu i azotu. Jego uzyskanie jest dużo tańsze i pozwala 6-krotnie zmniejszyć koszty cięcia, jego dodatkową zaletą jest również większa przepustowość i szybsze cięcie.

Poniżej przedstawiamy tabelę stworzoną przez Dział Techniczny Weni Solution, dla zobrazowania oszczędności.

 

Kalkulacja kosztów dla 1 godziny pracy lasera światłowodowego z 3015H PRO o mocy 3000W Raycus:
(Parametry cięcia dla stali nierdzewnej grubości 3 mm- wartości orientacyjne)

tabela, porównanie kosztów cięcia powietrzem. To się opłaca, cięcie sprężonym powietrzem

Koszt całkowity cięcia powietrzem w porównaniu z cięciem tlenem i azotem jest kilkukrotnie niższy.
Biorąc pod uwagę zużycie gazu, w ciągu godziny pozwala zaoszczędzić ok. 55-100 zł.

 

Na czym polega cięcie powietrzem”?

Podstawowym składnikiem powietrza jest azot (ok. 78%), który stosuje się do cięcia metali kolorowych oraz tlen (ok. 20%), który wykorzystywany jest do cięcia stali węglowej, co tworzy dość uniwersalną mieszankę gazów wspomagających proces cięcia.  Zawartość tlenu umożliwia przyspieszenie procesu cięcia nawet  o 20-30%  przy odpowiednim doborze parametrów cięcia. Wyższe ciśnienie oraz duża zawartość azotu w mieszance skutecznie pozwala na usunięcie stopionego materiału z krawędzi cięcia. 

Jaką sprężarkę kupić?

Przede wszystkim wydajną, cichą, śrubową i o dużej pojemności (min. 500l). W swojej ofercie posiadamy właśnie taki model: Sprężarka Weni AC-20HP-500. Do cięcia powietrzem nie sprawdzi się zwykły kompresor o mniejszej pojemności, ponieważ jakość powietrza i wysokość ciśnienia mogą być niewystarczające do uzyskania zadowalającego efektu, a częste włączanie będzie uciążliwe dla operatorów. Sprężone powietrze dostarczane do wycinarki laserowej musi być przede wszystkim suche i bardzo czyste.

*Do końca maja 2022 roku, przy zakupie lasera z serii PRO sprężarkę można otrzymać na 3 miesiące gratis (zobacz promocje).

Czy efekt cięcia powietrzem różni się od pracy na tradycyjnych gazach (O2, N2)?

Zawartość 20% tlenu w mieszance powoduje podwyższenie temperatury na krawędzi cięcia, co przy np. stali nierdzewnej może powodować minimalne przebarwienia blisko linii cięcia. W niektórych przypadkach konieczna jest dodatkowa obróbka wyciętych elementów. Dodatkowo, krawędź obrabianego materiału może być minimalnie gorsza, natomiast dla większości klientów ta niewielka różnica w jakości nie jest problemem.

Czy to rozwiązanie sprawdzi się w każdym przypadku?

Wg naszych specjalistów z Działu Serwisowego, odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Chcąc dać Państwu możliwość przekonania się o tym, rozpoczęliśmy specjalną promocję.
Decydując się na zakup urządzeń fibrowych z oferty, otrzymują Państwo wydajny kompresor 500l gratis (na 3 miesiące), co umożliwia pełne przetestowanie zarówno metody cięcia powietrzem, jak i samej sprężarki.
Więcej informacji na temat akcji promocyjnej znajdą Państwo w Aktualnościach.

Podsumowując, czy opłaca się ciąć powietrzem?

Pomimo delikatnej różnicy w jakości linii cięcia, którą można dopracować i nadać wyższej jakości, metoda cięciem powietrzem jest mocno opłacalna.
Koszty 1 godziny pracy lasera światłowodowego  przy zastosowaniu sprężonego powietrza są 80% niższe niż przy zastosowaniu azotu. Zwrot kosztów poniesionych na zakup odpowiedniej sprężarki powinien się zwrócić już po upływie około 1 roku.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie cięcia powietrzem lub promocji?

Skontaktuj się z nami:
a) Mailowo: [email protected]
b) Telefonicznie: 77 433 71 30 (pn-pt 8-16:00)
c) Poprzez formularz dostępny na naszej stronie

Wróć do wszystkich postów
Zobacz inne tematy z bazy wiedzy:

Obserwuj nas na:

Zapisz się do newslettera
Bądź na bieżąco! Otrzymuj kody rabatowe, promocje i informacje o nowościach.
Biuro Obsługi Klienta
(czynne od: 8:00 do 16:00)
envelopephone-handsetmap-markercrossmenu-circle